/

Przegląd miesiąca: Marzec 2020

Subiektywny zbiór najciekawszych narracji z danego miesiąca.

Marzec zaczynamy w Wielkiej Brytanii, razem z trenerem piłki nożnej, który poprzez własną historię chce innej przyszłości dla swoich podopiecznych. Ruszamy w podróż z motocyklistami dookoła świata. Poznamy jak na Alasce, próbują wykorzystać warunki atmosferyczne na swoją przyjść, przy okazji walcząc ze zmianami klimatu.

Nie dało się uciec od tematu globalnej epidemii koronawirusa. Poznajemy właścicieli Norweskiej księgarni, którzy nie tylko próbują utrzymać swój biznes, ale także w oryginalny sposób edukują o powadze problemu. Dbają o samopoczucie ludzi, dostarczają spokojną rozrywkę na te trudne czasy.

Podobną rolę w tym zestawieniu spełnia krótkometrażowy film dokumentalny Quilt Fever – ogląda się go z uśmiechem na twarzy – idealnie sprawdzi się na poprawę humory i ucieknie od tematu epidemii wirusa 🙂

Gdybym miał wybrać jedną historię, która najbardziej zapadła mi w pamięć w tym zestawieniu – to na pewno film zrealizowany przez BPAY ma coś wyjątkowego w sobie. Twórcy nie tylko postanowili, opowiedzieć o codzienności, z jaką zmagają się farmerzy, ale także zebrać pieniądze i im pomóc.

Skrócona lista filmów:


Nike – From the Grounds Up #BrandedContent

Bobby Kasangi – bohater filmu, jako młody chłopak był utalentowanym, dobrze rokującym piłkarzem. Reprezentował kraj na rozgrywkach. Piłka nożna była jego marzeniem i pasją, lecz podążył za niewłaściwymi ludźmi. Poszedł śladami starszego brata, który był członkiem gangu. Ta decyzja spowodowała, że spędził osiem lat w więzieniu.

Teraz pracuje na rzecz własnej lokalnej społeczności. Chce poprzez piłkę nożną dać młodym ludziom inną możliwość niż bycie częścią gangu.

Film z mocnym motywacyjnym akcentem – świetnie sprawdza się w komunikacji marki Nike.

From the Grounds UpNike

The Guardians | SEARCH ON #BrandedContent

To historia Hayley Bell, która zapoczątkowała kobiecy rajd dookoła świata. Wszystko zaczęło się w mglistej Szkocji – to tam Hayley wyruszyła w samotną podróż, co z czasem przerodziło się w globalną inicjatywę Women Riders World Relay. Motocyklistki mogły się dołączyć do wytyczonej trasy w każdym momencie. A cała trasa została wytyczona przez organizatorów przy użyciu Google Maps.

Google przybliża osobiste historie bohaterek z trzech odcinków trasy – opowiadają, dlaczego wyruszyły w podróż i co im to daje.

The Guardians jest częścią większej kampanii Google o nazwie Search On. Google opowiada historię ludzi, którzy wykorzystują usługi Googla do rozwiązania ważnych problemów.

The Guardians | SEARCH ON – Google

The Guardian: Norway’s hazmat booksellers

Niestety, ten temat musiał się pojawić. Koronawirus to temat, który dotyka każdego z nas. The Guardian przybliża historię właścicieli Norweskiej księgarni, którzy zostali przez wirus zmuszeni do zamknięcia swojego biznesu.

Próbując ratować księgarnię zdecydowali się na dostawy książek w szczelnym kombinezonie, aby zwiększyć świadomość mieszkańców na powagę tej sytuacji oraz aby nie lekceważyć nakazów.

Jak sami mówią, ludzie w okresie pandemii potrzebują spokojniejszej rozrywki jaką są książki.

Norway’s hazmat booksellers: keeping Oslo reading during coronavirus

Quilt Fever

Raz do roku miasto Paducah w stanie Kentucky staje się stolicą pikowanych kołder. Miasto na jeden tydzień podwaja swoją populację – a wszystko to przez pasjonatów oryginalnych kołder.

Ten blisko 16-minutowy dokument ogląda się bardzo przyjemnie, poznajemy ludzi którzy są szczerze zakochani w swojej pasji, to jest ich moment, aby spotkać się i być razem.

Quilt Fever

BPAY – One Day Closer To Rain #BrandedContent

Historia Australijskich farmerów, którzy zmagają się z jedną z największych susz, jakie pamiętają. To opowieść o wytrwałości, rozpaczy i nadziei. Film przybliża życie, z jakim się mierzą farmerzy na co dzień – od dostaw wody po burze piaskowe. Film wizualnie momentami przypomina sceny z “Interstellar” Christophera Nolana, ale sceny z Australii są codziennością dla wielu farmerów.

BPAY przygotowała dedykowaną stronę dla całej opowieści. Grit Storiesgrit – oznacza małą luźną cząsteczkę piasku oraz odwagę i determinację. Projekt został przygotowany przez BPAY i ma na celu zbiórkę pieniędzy dla społeczności dotkniętych suszą i opłacenie rachunków.

BPAY – One Day Closer To Rain

Voices for the Ocean #BrandedContent

Patagonia przybliża postać Belindy, Liz i Moony, które opowiadają jak z surferek stały się aktywistkami działającymi na rzecz środowiska. Obcując z naturą, czują wolność – chcą chronić tą wyjątkową wolność.

Mimo że już od samego początku wiedziały, że dbanie o środowisko naturalne jest ważne, nie miały pewności siebie, aby podjąć działanie. Z czasem zrozumiały, że nie można tylko się przypatrywać, ale trzeba podjąć akcję.

Jeden mały głos niczego tak naprawdę nie zmienia, lecz jeśli jest tych głosów tysiące, ma się realny wpływ na zmianę świata o który się walczy.

Voices for the Ocean – Patagonia

Vicks – Where Joy Lives #BrandedContent

Bardzo emocjonalna historia Lizo Toma, który od urodzenia miał pod górkę. Został porzucony przez biologiczną matkę. Trafił do sierocińca, gdzie spotkał swoją matkę Abisane, która go wspierała, zachęcała i się opiekowała.

Kilka lat później dopadła go kolejna strata – strata swojego jedynego syna. To jak wychowała go mama Abisana, dało mu siłę do działania mimo dramatów, jakie doznawał. Siłę wykorzystał do stworzenia żłobka dla dzieci, które nie mają domu.

Całość opowiada ze sceny, chcąc inspirować i pokazywać na swoim przykładzie, żeby dbać o własną społeczność.

Where Joy Lives – Vicks

Northern Light #BrandedContent

Wiele Alaskańskich społeczności staje przed wyborem między płaceniem wysokich rachunków za prąd, a kupnem żywności.

Zmiana klimatu pogarsza sytuację mieszkańców z roku na roku. Kiedyś pogoda była do przewidzenia, teraz już nie – jak wspominają najstarsi mieszkańcy.

W walce z wysokimi kosztami energii elektrycznej, zaczęto inwestować w turbiny wiatrowe i panele fotowoltaiczne – otoczenie terenu sprzyja, jest słonecznie i wietrznie. Własne dodatkowe źródła energii uniezależniają tę małą wioskę.

Northern Light

The Clinic

Historia doktora Lashera, który prowadzi własną mobilną klinikę jako wolontariusz dla osób uzależnionych od opioidów.

Brak powszechnej opieki zdrowotnej w stanach tylko pogłębia problem osób uzależnionych, których nie stać na leczenie.

Dla osób uzależnionych, doktor Lashera stał się jedyną nadzieją, człowiekiem, który przejmuje się ich losem.

Sundays At The Triple Nickel – Crown Royal

Return to Natural #BrandedContent

Film dokumentalny jest zapisem 5-dniowej podróży w poszukiwaniu jednego zdjęcia, które pokaże związek człowieka z naturą. Lodowiec Tasman staje się głównym bohaterem, a Chris Burkard wędruje po lodowcu na nartach, płynie łodzią oraz lata nad lodowcem.

Ostatniego dnia, z pokładu samolotu sfotografował młode jezioro, które ma raptem 40 lat. Jest w pewnym sensie otwartą raną topiącego się lodowca.

Zdjęcie jeziora podkreśla bardzo naocznie, jaki wpływ na środowisko ma działanie człowieka. Film został zrealizowany dla Nowozelandzkiej firmy outdoorowej Icebreaker.

Return to Natural – Icebreaker

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni Artykuł

Przegląd miesiąca: Luty 2020

Kolejny Artykuł

Agnieszka: „Usiadłam przy maszynie i się bardzo dobrze poczułam”.