/

Przegląd miesiąca: Maj 2020

Subiektywny zbiór najciekawszych narracji z danego miesiąca.

W majowym przeglądzie miesiąca zebrałem dla Ciebie osiem wyjątkowych historii. W tym miesiącu chciałbym wyróżnić trzy, ale równie wyjątkowe historie. Pierwszą z nich jest TwoRiversopowieść o trudnym i zapominanym rzemiośle, jakim jest produkcja czerpanego papieru.

Drugim, wyjątkowo emocjonalnym filmem jest INHALE – opowieść o rodzicach Kaylee, która choruje na nieuleczalną chorobę. Poznajemy jak trudną drogę już pokonali rodzice dziewczynki. Nie wybiegają w przyszłość, lecz doceniają obecną chwilę, która nie wiadomo jak długo potrwa.


Skrócona lista filmów:


Dive Tierra Bomba Dive #BrandedContent

Opowieść o młodej kobiecie z kolumbijskiej wyspy Tierra Bomba, która staje się liderką w lokalnej społeczności. 19-letnia Yassandra Barrios uczy się nurkować, studiuje biologię morską oraz zrzesza rybaków po to, aby walczyć ze zniszczeniem rafy koralowej.

Rafa koralowa jest dla mieszkańców wyspy głównym źródłem utrzymania. Niestety postępujące zmiany klimatu, pogłębianie dna oraz zanieczyszczenia wydostające się ze statków transportowych powodują wymieranie rafy, co utrudnia lokalnym rybakom połowy ryb.

Dla sporej części mieszkańców ten problem jest niedostrzegalny. Yassandra chce zadbać o przyszłość mieszkańców i dlatego  inspiruje ludzi wokół siebie.

Dive Tierra Bomba Dive jest trzecią odsłoną serii Red Bull Storytellers, która opowiada historie ze świata marki Red Bull.

Dive Tierra Bomba Dive – Red Bull

True Story: Ben Hildred #BrandedContent

Historia Bena, który kocha rowery. Czas spędzony na rowerze jest dla niego wyjątkowy – moment na relaks i refleksje oraz pretekst do realizacji wyjątkowych wyzwań.

Ben w 2019 roku postanowił pokonać agresywnie stromą drogę dojazdową Skyline do parku rowerowego Queenstown w Nowej Zelandii. Wyzwanie, które obrał polega na pokonaniu trasy o długości 55 000 metrów, jednocześnie utrzymując pełnoetatową pracę mechanika rowerowego w sklepie. Dla Bena oznaczało to, że przez kolejnych 30 dni będzie wstawał o 5 rano, pokonywał 1834 metrów pionowego wjazdu, aby otworzyć sklep o 7:45. Po każdej wspinaczce na Bena czekała przyjemność zjechania z jego ulubionej trasy Skyline.  Film został zrealizowany dla marki SRAM – producenta akcesoriów rowerowych.

True Story: Ben Hildred

Leon

W listopadzie 2012 roku Leon Ford został zatrzymany podczas rutynowej kontroli drogowej. Zatrzymania dokonało dwóch policjantów z Pittsburga, jeden nich pomylił Ford’a z poszukiwanym czarnoskórym członkiem gangu.

W trakcie próby zatrzymania Leon Ford został postrzelony pięciokrotnie. Ford przeżył, ale został trwale sparaliżowany od pasa w dół.

Film opowiada o drodze, jaką przechodzi  Leon razem z terapeutką, próbując przepracować wydarzenia ze strzelaniny. Sam Ford twierdzi, że oficerowie zabrali mu coś więcej niż możliwość chodzenia, zniszczyli go od wewnątrz.

Jackson Tisi reżyser filmu, planował premierę filmu na maj – chciał nawiązać do miesiąca zdrowia psychicznego. Pod koniec maja zginął George Floyd – śmierć w wyniku brutalnego zatrzymania spowodowała masowy protesty w Stanach Zjednoczonych.

Leon

Sunnyside

Izolacja w tym roku dotknęła sporą część społeczeństwa na całym świecie. Film Sunnyside opowiada o problemie izolacji trochę z innej perspektywy. O problemie, który był, jest i będzie.

The Men’s Sheds Association – jedna z organizacji w Wielkiej Brytanii, która walczy z problemem samotności wśród mężczyzn.

Sunnyside opowiada o szopie – tak właśnie nazywają takie miejsca – i poznajemy historię trzech mężczyzn. Sunnyside opowiada historię trzech samotnych  mężczyzn, którzy spotykają się w tzw. szopie. Dla jednego z nich samotność nastąpiła po śmierci żony, dla drugiego przez problemy z alkoholem, a potem postępującą chorobę, a dla trzeciego w momencie, gdy żona od niego odeszła.

Szopa staje się dla nich miejscem, w którym mogą się spotkać, porozmawiać, być w grupie – a przy okazji pracować. Tworzy się społeczność – ludzie przychodzą do szopy, bo tego chcą, a nie dlatego, że muszą.

Sunnyside

Inhale

Osobista historia, rodziców Kaylee, która walczy z mukowiscydozą. Kaylee na amatorskich nagraniach możemy poznać jako radosną, pełną energii i szczęśliwą – mimo nieuleczalnej choroby. 

Rodzice nie wiedzą jaka będzie przyszłość ich dziecka, ale nauczyli się żyć teraźniejszością, bo tylko to co jest teraz, jest dla nich pewne.

Inhale

Bonafide

Opowieść o trenerce Sam Stukes oraz lidze koszykarskiej, która ma na celu danie szansy dostania się na studia poprzez wysokie osiągnięcia w sporcie.

W skład ligi wchodzą dziewczyny z regionu o wysokiej przestępczości w Texasie. W trakcie treningów uczą się pracy zespołowej, niepoddawania się po porażkach i celebrowania sukcesów.

Bonafide

TwoRivers

Historia jednego z ostatnich rzemieślniczych papierni Somerset w Wielkiej Brytanii. Jim Patterson posiada ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji papieru czerpanego, a wszystkiego nauczył się od ojca.

Wszystko, co jest rzemiosłem nie jest perfekcyjne i każdy arkusz papieru który tworzy jest nieco inny – jeśli chcesz perfekcyjnego produktu musi on zostać wyprodukowany przez maszyny. Do produkcji papieru czerpanego potrzeba wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli cały proces zostanie zrobiony dobrze, przetrwa on setki lat.

TwoRivers

EXCELSIOR #EverUpward

W połowie marca Nowy Jork był u szczytu epidemii koronawirusa. W momencie wybuchu epidemii, z całego świata napływały zdjęcia i filmy opustoszałych miast – obrazy wymowne szczególnie w miastach, które tętnią życiem całą dobę i zawsze kojarzą się z tłumami ludzi na ulicach.

Film Excelsior nie tylko ilustruje to jak pandemia wpłynęła na Nowy Jork, ale opowiada historie ich mieszkańców, którzy zostali w nim w pewnym senie uwięzieni. Twórcy tego krótkiego filmu, swoim bohaterom zadali proste pytanie o to, co zrobią po pandemii. Odpowiedzi idealnie pokazują to, co jest dla ludzi najważniejsze – od spotkania się z rodziną, wyjścia na zewnątrz z własnymi dziećmi, czy po prostu pójścia do pracy i przebywania ze współpracownikami.

EXCELSIOR #EverUpward

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni Artykuł

Jak zmieniło się Airbnb? Historia od dmuchanych materacy po idee łączącą ludzi.

Kolejny Artykuł

Przegląd miesiąca: Czerwiec 2020