/

Przegląd miesiąca: Kwiecień 2020

Subiektywny zbiór najciekawszych narracji z danego miesiąca.

przeglad-miesiaca-kwiecien-2020

W kwietniowym przeglądzie miesiąca chciałbym wyszczególnić dwie historie, które opowiadają o tym samym globalnym problemie. Pierwsza historia to film o fotografie z dalekiej północy Kanady, który z powodu utraty regularnych zleceń, postanowił dokumentować mieszkańców miasta, którzy są poddani kwarantannie. 

Druga historia opowiada o młodej parze z Wuhan, których plany na wspólne życie przekreślił wirus. Film animowany, powstał na bazie postów na najpopularniejszym komunikatorze w Chinach – WeChat.


Skrócona lista filmów:


Portraits from the Arctic

Fotograf dokumentalny Pat Kane, który stracił zlecenia z powodu epidemii koronawirusa wykorzystał ten dodatkowy wolny czas, aby sfotografować własną lokalną społeczność.

Yellowknife, miasto położone w północno-zachodniej części Kanady. Zimą temperatura spada tam do nawet – 40 stopni Celsjusza. 

Żona Pat’a zaproponowała, aby fotografował mieszańców przez okna ich domów. Zdjęcia ludzi w ich domach świetnie dokumentują, w jakim świecie przyszło żyć mieszkańcom. Pat przyznaje, że poczuł obowiązek, aby udokumentować ten moment w historii jego miasta i całej społeczności. 

Epidemia wirusa, wywołała wiele obaw w tej Północnej części Kanady – niecałe sto lat wcześniej rozwinął się wyjątkowo zjadliwy szczep grypy, w którym zginęło blisko 15% populacji tego regionu. Tamta epidemia jest wciąż w pamięci mieszkańców.

Quarantine at the Edge of the World: Portraits from the Arctic – The Atlantic

Basement Boys

Basement Boys – krótkometrażowy film dokumentalny o zmaganiach młodzieżowego boksu na nowojorskim Bronksie. 

Nowy Jork był przez długi czas mekką boksu, to stąd pochodzili mistrzowie świata. Teraz już nie jest tym samym miejscem. Organizacja non-profit (Police Athletic League), która oferowała darmowe zajęcia dla młodzieży w 2009 zakończyła program z braku finansowania przez miasto. 

Tyler Haft – reżyser filmu, opowiada historię początkującego boksera Isaiah’a Bland oraz jego trenera Pablo.
Jednym z nielicznych miejsc do trenowania boksu w Nowym Jorku jest prowadzona przez byłego profesjonalnego pięściarza Aaron Davis.zapomniałeś napisać co prowadzi.  Celem Davia jest pokazanie nastolatkom, że boks może być świetną zabawą i sposobem na rozwijanie się. Wiele osób pochodzi z rodzin borykających się z problemami finansowymi, dlatego szkoli ich za darmo.

Basement Boys – Tyler Haft

Ultima Affinity: GrandiDentro #BrandedContent

Seria trzech filmów przygotowana przez włoską markę Ultima Affinity, które opowiadają o wyjątkowej więzi między psem, a jego właścicielem.

Szczególną uwagę zwraca historia Danieli i jej psa “J”. Daniela jest wolontariuszką w oddziale psów ratunkowych we włoskim departamencie ochrony ludności. “J” odegrał bardzo ważną rolę po trzęsieniu ziemi w Amatrice w 2016 r. – jednej z największych klęsk żywiołowych ostatnich lat we Włoszech. Niewielki rozmiar “J” i jego naturalna umiejętność polowania pozwoliła w odnalezieniu zaginionych osób pod gruzami.

Dwie pozostałe historie Riccardo oraz  Beatrice.

Ultima Affinity: GrandiDentro

Copa90 – Mental Health Affects Everyone #BrandedContent

Film stworzony przez Copa90 Studies przy współpracy CALM organizacji charytatywnej zajmująca się zdrowiem psychicznym. 

Michael Keane, angielski zawodnik przybliża swoją historię po kontuzji, której doznał oraz konsekwencjach, które przełożyły się na jego zdrowe psychiczne. Kontuzja spowodowała, że czuł się odizolowany, przytłoczony i zawstydzony.

Według badań 84% mężczyzn twierdzi, że trudno im mówić o swoim zdrowiu psychicznym. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotknąć każdego – także piłkarzy Premier League.

Mental Health Affects Everyone – Including Premier League Footballers

Ali & Nina

Film o filmie. Historia ojca i córki i ich próbie ocalenia zanikającego rzemiosła wypieranego przez nową, tańszą i szybszą technologię.

Ali i jego córka Nina, prowadzą ostatnie laboratorium w Skandynawii, które zajmuje się wywoływaniem taśmy filmowej (35mm,16mm, 8mm koloru i czarno – bieli)

Film przybliża ich rodzinną pracę, z bardzo wymagającym materiałem. Ich praca jest doceniania przez reżyserów i operatorów. Pod koniec filmu możemy dowiedzieć się, dlaczego twórcy filmowi wciąż jeszcze wykorzystują taśmę filmową na rzecz techniki cyfrowej. Faktura, głębia lub subtelna zmiana kolorów – to dla tych cech operatorzy i reżyserzy wybierają taśmę celuloidową.

Ali & Nina

My Boyfriend Died of COVID-19

W Wuhan, młoda para Niuniu i Tongsheng planowała wybranie idealnego dnia na własny ślub. Mieli wspólny plan  i marzenie o własnym domu na który zaczęli odkładać pieniądze. Miesiąc później ich plany stanęły w miejscu, gdy Tongsheng  dostał gorączki i poszedł do szpitala z podejrzeniem zwykłej grypy. Kolejka ludzi była ogromna, z podobnymi objawami co on. Po kilku dniach dostał się do lekarza, po badaniach stwierdzono, że jest zarażony wirusem COVID-19.

Tongsheng został umieszczony w poczekalni, bo tylko osoby z problemem oddychania mogli mieć zapewnione łóżko- szpitale były przepełnione. Tongsheng wysłał list do Niuniu, był on przeznaczony dla przyszłego chłopaka Niuniu.

Ósmego dnia Chińskiego Nowego Roku Tongsheng zmarł w szpitalnej poczekalni.

Historia powstała na bazie postów umieszczonych na WeChats przez Niuniu. To pokazuje, że nawet w okresie globalnej pandemii i izolacji ludzi, można opowiedzieć trudną, ale jak ważną historię o czasach, w jakich żyjemy.

My Boyfriend Died of COVID-19 – The Atlantic

Fishpeople | Lives Transformed by the Sea #BrandedContent

Patagonia po raz pierwszy udostępniła ich film dokumentalny o ludziach wody. Do tej pory film był w obiegu kinowym – pokazywany na specjalnych pokazach. 

Ten prawie godzinny film, opowiada sześć różnych historii ludzi, którzy swoje życie poświęcili morzu. Od byłego górnika, który teraz fotografuje ocean, pływaczki długodystansowej, surfera aż do pracownika społecznego, który uczy dzieci surfowania.

Fishpeople | Lives Transformed by the Sea – Patagonia

The Lucky Ones #BrandedContent

Rivian, marka produkująca terenowe samochody elektryczne, opowiada osobistą historię Ben’a Moon’a. Wspinacz, fotograf i filmowiec, który w wieku 29 lat zachorował na raka jelita grubego. Po 15 latach walki z chorobą, Ben napisał książkę wspominającą przebieg choroby.

Obecnie mieszka w furgonetce na budowie swojego przyszłego domu na wybrzeżu Oregon.

The Lucky Ones – Rivian

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni Artykuł

Znamy zwycięzców konkursu Digital Storytelling Contest 2020.

Kolejny Artykuł

Książki o storytelling i nie tylko [Lista]