/

Przegląd miesiąca: Czerwiec 2020

Subiektywny zbiór najciekawszych narracji z danego miesiąca.

W czerwcowym przeglądzie miesiąca zabieram Cię w krótką podróż po sześciu historiach. Miesiąc skromny w ciekawe historie – może to efekt globalnej pandemii i przełożenia realizacji projektów na drugą połowę roku? Jest to dość prawdopodobne.

Skoro już jestem przy temacie pandemii, amerykańska marka telekomunikacyjna Cox zadbała o swoich starszych wiekiem klientów i przy pomocy wolontariuszy, codziennie do nich dzwoniła. Prosta rzecz, która dla osób odizolowanych staje się momentem radości. Film One Call a Day jest wyjątkowym w tym zestawieniu.


Skrócona lista filmów:


Naomang #BrandedContent

Jeden mężczyzna o dwóch różnych twarzach. Nazywa się Naomang, w języku szanghajskim oznacza zawsze w ruchu lub zawsze zajęty. W ciągu dnia jest krawcowym i szyje garnitury na miarę dla biznesmenów z Pekinu. W nocy staje się szefem kuchni, gotując dla ludzi, który szukają tradycyjnej domowej kuchni w stolicy Chin.

Dla Naomang przygotowywanie potraw, których nauczył się od matki, jest sposobem na utrzymanie pamięci o niej przy życiu – to pewnego rozmowa z nią. Reżyser filmu Luo Jian mówi, że sukcesem Naomang nie jest podwójna osobowość, lecz jakość szytych garniturów i smak jego potraw. Historia została zrealizowana na zlecenie francuskiego producenta koniaków Martell.

Marka Martell postawiała przed chińskim reżyserem wyzwanie, znalezienia historii, która odzwierciedla ich podejście to tworzenia trwałego dziedzictwa poprzez kwestionowanie konwencji.

Naomang – Martell

Nenad, Who Plays Ping Pong

Nenad Bach światowej muzyk, który musiał zrezygnować z kariery w 2010 roku, w momencie zdiagnozowania choroby Parkinsona. Bach ma nowe powołanie – teraz zajmuje propagowaniem tenisa stołowego u chorych, co jest elementem terapii łagodzącą objawy choroby Parkinsona.

Dla Nenad gra w tenisa stołowego oznacza wolność, oderwanie od teraźniejszości i od przyszłości. Podczas gry w trans i nie myśli o niczym innym – zwłaszcza o chorobie. Wszystko zaczęło się od zaproszenia ze strony przyjaciela na partyjkę tenisa stołowego. Na następny dzień czuł się lepiej fizycznie i psychicznie.

To wydarzenie spowodowało, że Bach założył organizacje Ping Pong Parkinson. Dla uczestników, którzy chorują na Parkinsona to moment, w którym widać uśmiech na ich twarzach.

Nenad, Who Plays Ping Pong

One Call a Day #BrandedContent

Cox to amerykańska firma telekomunikacyjna. W czasie izolacji społecznej wywołanej przez koronawirusa przygotowała wyjątkową kampanię społeczną. 

Izolacja ludzi stała się główną metodą na ograniczenie liczby zakażeń na cały świecie. Efekty uboczne izolacji szczególnie wpłynęła na osoby starsze i samotne. Brak możności spotkania i rozmowy z drugim człowiekiem nawet w prozaicznej życiowej sytuacji ma konsekwencje w stanie psychicznym.

Z pomocą wolontariusz firma Cox wykonywała jeden telefon dziennie i rozmawiała z samotnymi seniorami. Dla tych osób była to jedyna okazja do rozmowy z drugim człowiekiem. Wolontariusze usłyszeli bardzo emocjonalne historie i reakcje na coś tak prostego jak rozmowa przez telefon.

Firma w ten sposób chce zainspirować innych ludzi do wykonania prostego telefonu do najbliższej osoby, w szczególności do osoby samotnej.

One Call a Day Cox

Towers Of Tigray #BrandedContent

Tigray to półpustynny płaskowyż w Etiopii. Miejsce, w którym wspinaczka łączy się z wiarą. Mieszkańcy terenów wspinają się, aby być bliżej boga, a nie dla osobistych wyzwań. Trasę pokonują bez sprzętu wspinaczkowego, lin i zabezpieczeń. Celem są wykute klasztory i kościoły w piaskowcu.

Do tego miejsca wybrała się para wspinaczy wraz z dzieckiem – Caroline Ciavaldini i James Pearson wraz z synem Arthurem.

Towers Of Tigray – The North Face

Your Highness Grandmother Pageant

Raisa Chernina wraz z mężem Alexanderm Sirotin organizują wyjątkowy konkurs Your Highness Grandmother. Konkurs organizują od 19 lat; jest on alternatywą dla Miss America – skierowany do babć z byłego Związku Radzieckiego.

Skład jury to oczywiście jak na taki nietypowy konkurs przypadło – dziadkowie. W konkursie nie ma przegranych – ma on charakter społeczny. Najważniejsze jest to, że ludzie starsi mają możliwość się spotkać i wspólnie spędzić czas.

Your Highness Grandmother Pageant – New York Magazine

All I Have to Offer You Is Me

Najnowszy krótkometrażowy film dokumentalny od The New York Times opowiadający historię czarnoskórego kowboja Larry’ego Calliesa.

Od dziecka Callies chciał zostać gwiazdą muzyki country i kowbojem. Jego idolem był Charley Pride i tak jak on chciał dołączyć do galerii sław. Podczas nagrań w studiu okazało się, że ma problem z głosem. Przekreśliło to szanse na kontrakt muzyczny i spełnienie marzeń.

W amerykańskiej kulturze obraz kowboja jest zmitologizowany. Kowboje kojarzeni są z siłą i niezależnością i prawie zawsze w ich roli występują biali mężczyźni (np. w reklamie Marlboro). Czarnoskórzy kowboje byli wymazywani z amerykańskiej historii.
Larry w niewielkim 40-tysięcznym mieście, gdzie 75% mieszkańców stanowią biali, prowadzi Muzeum Czarnego Kowboja.

All I Have to Offer You Is MeThe New York Times

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni Artykuł

Przegląd miesiąca: Maj 2020

Kolejny Artykuł

Piątka Miesiąca: Kwiecień 2021